Силен земјотрес го погоди Тајван

by Fokus

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтер го погоди денеска Тајван

Потресот бил во 9:45 часот по локално време.

ЕМСЦ соопшти дека епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри и 38 километри оддалечен од Хуалиен, кој има 350.000 жители.

Засега нема информации за значителна материјална штета или жртви.

Поврзани новости