Украина: Русите го нападнаа Харков, уништени се згради, меѓу повредените има и деца

by Fokus

Најмалку две лица се повредени, а станбени згради беа зафатени во пожар во руски напад со беспилотни летала што бил извршен во текот на ноќта во Харков. Украина соопшти дека ги уништила сите 10 беспилотни летала.

Воздухопловните сили на Телеграм објавија дека Русија лансирала и две противвоздушни наведувани ракети. Портпаролот на украинските воздухопловни сили Илја Џевлаш изјави во телевизиски пренос дека руските ракети најверојатно биле насочени кон градот Харков на североистокот на земјата.

Гувернерот на регионот Харков, Олех Синехубов, рече дека три станбени куќи биле запалени, а десетици биле оштетени како резултат на рускиот напад, чија цел, според него, била и инфраструктурата и станбените области. На фотографиите што ги објави Синехубов на Телеграм, се гледаат големи пламени јазици од станбените згради.

„Две лица, вклучително и едно 11-годишно дете, се ранети во нападот и им е потребна медицинска помош“, рече Синехубов на апликацијата за пораки Телеграм.

Ројтерс сè уште не ја потврди независно оваа вест. Москва негира дека целела цивили во овие „легитимни напади врз воената, енергетската и транспортната инфраструктура на Украина“.

Поврзани новости