Нови 175 заразени со корона вирусот, дури 131 се од Скопје

by fokus 13:04
13:04

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче.

– Скопје 131
– Куманово 24
– Штип 2
– Прилеп 2
– Тетово 5
– Струга 2
– Велес 4
– Охрид 1
– Гостивар 2
– Свети Николе 2

- Advertisements -

Досега во земјата се направени вкупно 40.004 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3.538, бројката на оздравени пациенти е 1.682, на починати е 169, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.687.

Последната дистрибуција по градови е следна:

Скопје 1592, активни 960
Куманово 597, активни 179
Дебар 53, активни 2
Штип 227, активни 187
Прилеп 222, активни 27
Тетово 317, активни 147
Струга 111, активни 36
Велес 149, активни 29
Битола 30, активни 3
Охрид 46, активни 29
Кавадарци 6, активни 1
Гостивар 54, активни 31
Гевгелија 6, активни 2
Струмица 7, активни 4
Крива Паланка 7, активни 1
Радовиш 4, активни 0
Крушево 3, активни 0
Кочани 53, активни 22
Пробиштип 11, активни 9
Демир Хисар 1, активни 0
Македонски Брод 2, активни 0
Пехчево 3, активни 0
Берово 2, активни 1
Валандово 3, активни 2
Виница 3, активни 1
Делчево 1, активни 0
Кратово 3, активни 1
Свети Николе 5, активни 4
Кичево 3, активни 1
Ресен 1, активни 1
Неготино 16, активни 7 (*9 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Поврзани новости