Македонија убедливо загуби од Фарските Oстрови – 34:27

by Fokus

Македонските ракометни репрезентативци убедливо загубија на гостувањето кај селекцијата на Фарски Острови со 34-27 (18-14), во рамките на првиот дуел од бараж двомечот за пласман на Светското првенство.

Пулените на Кире Лазаров доста грешеа и немаа решение за играта на противникот. Македонија ќе има тешка задача да се избори за одржување на континуитетот на големите собири, бидејќи се враќа во Скопје со седум гола негатива.

Најдобар наш поединец беше Филип Кузмановски со осум гола, по пет постигнаа Марко Митев и Никола Костески, а Лазаревски постигна четири.

Скипаготи кај домаќините даде десет погодоци.

Поврзани новости