Коѕијас: Се надевам дека на следната средба ќе бидеме подготвени за еден голем чекор

by fokus

Ги забележавме деталите, што е она за што се согласуваме, а за што не се согласуваме. Ги имаме обележано главните прашања за секоја страна и се на надевам дека на нашата следна средба ќе бидеме подготвени да направиме еден голем чекор, рече шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас во изјавата за ЕРТ.

Тој додаде дека паралелно со разговорите за името, направена е и позитивна агенда за во иднина, за соработка на двете држави, „доколку, како што се надевам, се реши името“.

Поврзани новости