Гутереш ги повика светските лидери „да најдат излез од овој хаос“

by Fokus

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш вчера ги повика светските лидери, кои ќе се соберат следната недела во Њујорк, да најдат решение за излез од тешката геополитичка ситуација, пренесоа француските медиуми.

-Ќе се собереме во време кога човештвото се соочува со огромни предизвици – од засилена климатска криза до ескалација на конфликти, поминување низ глобалната криза во трошоците за живот, наглото зголемување на нееднаквостите и спектакуларниот пресврт во светот на технологијата, изјави Гутереш.

Тој зборуваше неколку дена пред почетокот на општите политички дебати на Генералното собрание на ОН, каде се очекуваат десетици шефови на држави и влади.

Луѓето очекуваат нивните лидери да најдат начин за излез од овој хаос, рече тој, осудувајќи ја фрагментацијата низ светот за која рече дека го намалува капацитетот на меѓународната заедница да одговори на кризи.

Поврзани новости