Груевски брка инвестиции во Индија, Иванов во Катар

by Фокус 12:26
12:26

Премиерот Никола Груевски денеска го продолжува владиното роуд-шоу во потрага по инвестиции во Индија, додека претседателот Ѓорге Иванов ја започнува работната посета во Катар.

„Добрите политички односи, редовниот дијалог на највисоко ниво и солидната правна рамка создаваат услови за интензивирање на економската соработка и за катарски инвестиции во Македонија“, му рекол Иванов на емирот Тамим Бин Хамад Ал Тани.

- Advertisements -

Според соопштението во претседателскиот кабинет, како области во кои постои интерес на Катар за инвестирање се земјоделието, производството на храна, градежништвото, инфраструктурата, туризмот, недвижностите, телекомуникациите.

Поврзани новости