(ФОТО) Запалено грчкото знаме на протестот за одбрана на името

by fokus

Дел од учесниците на протестот против промена на името на државата пред Собрание го запалија грчкото знаме, објави Макфакс.

„Тој аманет од историјата мора да го исполниме. Велепредавниците кога-тогаш ќе бидат извадени пред судот на народот“, порачаа говорниците на протестот.

Тие бараат итен крај на разговорите за името на државата и отфрлаат референдум за името. Ја повикаа власта да се откаже од намерата за промена на името и ја охрабрија опозицијата да го одбрани името и идентитетот на македонската нација.

Поврзани новости