Фото: Притисок врз „спонтано“ собраните граѓанки да ги чистат спомениците обоени од Шарената револуција

by Фокус 09:51
09:51

Веќе неколку дена се собираат граѓанки, за кои се тврди дека се од Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ за да ги чистат спомениците од проектот „Скопје2014“ кои беа обоени од Шарената револуција за време на протестите.

Првиот ден тие ја чистеа Триумфалната порта, а вториот ден друга група жени го чистеа споменикот на Филип Втори во Битола.

- Advertisements -

На социјалните мрежи се објавени дел од пораките преку кои се вршат притисоци на жените за чистење на спомениците и објектите.

spontani-zeni-2

Поврзани новости