Ќе се чистат спомениците обоени во Шарената револуција

by Фокус 09:35
09:35

Градот Скопје за денеска најави чистење на спомениците кои беа обоени од демонстрантите на Шарената револуција.

Како што соопштија од таму, ќе се чистат спомениците во паркот „Жена борец” и на плоштадот !Македонија”, што се во надлежност на Градот.

Од Музејот на македонската борба преку соопштение најавија дека денеска претпладне ќе се чисти фасадата на Порта Македонија

– По неколку неделното вандализирање на објектот констатирани се сериозни оштетувања на фасадата кои ќе се обидат да ги санираат стручни служби – се наведдува во соопштението.

Поврзани новости