Филипче: Имаме направено најголем број тестови на милион жители од целиот регион

by Fokus 18:40
18:40

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска на прес-конференција во Владата информираше дека досега се направени вкупно 4.117 тестови за корона вирусот и оти земјава има направено најголем број тестови на милион жители од сите земји во регионот.

– Само Словенија има повеќе од нас. Значи над 2.000 тестови на милион жители што се смета за огромна бројка. Од вкупниот број земји во светот, ние сме меѓу првите 30-40 што сметам дека е одличен резултат и сакам да потенцирам дека не станува збор само за бројка на тестови, туку целокупен пристап кон идентификување на пациентите, нивните контакти, кластерите на заболени, истакна Филипче.

- Advertisements -

Појасни дека се тестираат позитивни со симптоми пациенти, се идентификуваат нивните примарни контакти и на нив им се препорачува самоизолација и оти тестирајќи на овој начин, институциите имаат целосна контрола и увид во третманот односно состојбата на пациентите.

Поврзани новости