ДУИ смета дека ад хок телото нема да ја спречи партизацијата на медиумите

by fokus 19:19
19:19

Демократската унија за интеграција смета дека ад хок телото за надзор на медиумите нема да ја спречи партизацијата и политизацијата на медиумите, која, како што вели Артан Груби, шеф на кабинет на лидерот на партијата Али Ахмети, е карактеристично само за макединските партии и медиуми.

-Партизираноста и политизираноста на медиумската сфера е карактеристика на македонските политички партии и на медиумите на македонски јазик. Тоа не е случај кај медиумите на албански јазик. Затоа и целиот проблем беше концентриран меѓу двете македонски политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, вели Груби за „Телма“.

ДУИ, како што пренесува телевизијата, сè уште нема одлучено дали ќе предложи свој член и дали ќе учестува во работата на ова тело.

Поврзани новости