Вучевиќ: Црна Гора со поддршката на резолуцијата за Сребреница не прави ништо добро за односите со Србија

by Fokus

Додека претседателот Александар Вучиќ се подготвува идната недела повторно да се обрати пред Генералното собрание на ОН да не се гласа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница, премиерот Милош Вучевиќ денеска оцени дека најавата на Црна Гора да ќе гласа за резолуцијата во Сребреница, „не прави ништо добро за односите меѓу Црна Гора и Србија“.

-Резолуцијата што се подготвува е стигматизирање на цел еден народ, а она што следи зад неа е нешто што мора да ве загрижи и мислам дека оваа одлука, не само на Владата на Црна Гора, туку и на некои други во регионот, покажува каков однос имаат кон Србија и колку се независни, рече Вучевиќ на ТВ Пинк.

Спајиќ претходно најави дека Црна Гора во ГС на ОН ќе гласа за резолуцијата за Сребреница, како и за сите резолуции со кои се осудуваат геноциди и злосторства на територијата на поранешна Југославија. Тој најави дека ќе поднесе амандмани на резолуцијата на ОН за Сребреница, кои се однесуваат на индивидуализирање на вината и почитување на Дејтонскиот мировен договор, кои беа жестоко критикувани во јавноста.

Вучевиќ рече дека не е до Србија и дека нема право да кажува што треба да прави Црна Гора, дека Подгорица треба да ги оценува сопствените политички интереси, но дека мора да бидат свесни дека со овој потег и најава „ништо добро не прават “ за односите меѓу двете земји.

Вучевиќ оцени дека со одлуката Црна Гора да гласа за резолуцијата за Сребреница, Спајиќ суштински ја префрли вината на една третина од нејзиното население.

Премиерот на Србија рече дека резолуцијата за Сребреница што се подготвува во ОН има политички, но и правни последици за Република Српска и Србија и за целиот српски народ бидејќи тој ќе биде етикетиран како извршител на геноцид, а тој ден (11 јули) ќе биде одбележан со српските злосторства врз муслиманите.

-Чувствувам потреба да кажам дека ние Србите мора да ја разбереме болката и страдањето на Бошњаците што во Сребреница се случи страшно злосторство, тоа е неспорно, нагласи Вучевиќ

Поврзани новости