Дамјан, синот на Војо Стојаноски заминува во Австралија: Ако беше жив, татко ми ќе се гордееше со мене!

by Фокус 12:23
12:23

Дамјан, синот на легендарниот фолк-пејач Војо Стојаноски, се подготува да замине во Австралија, каде ќе ја има својата прва музичка турнеја. Тој на 26-ти ноември ќе настапи на популарниот Фестивал на македонска храна, ќе одржи неколку концерти пред нашинците во Сиднеј и Мелбурн, а во Мелбурн ќе пее и за дочекот на Нова година. Тој вели дека е среќен што ќе се сретне со нашата дијаспора, како и дека отсекогаш знаел оти музиката еден ден ќе стане неизоставен дел од неговиот живот.

-Уште од раѓање јас растев со музика. Горд сум што сум син на еден од најквалитетните пејачи во македонската народна музика, и од татко ми научив многу. Кога имав 17 години, со него ја снимивме заедничката песна ,,Виножито’’ која беше и моја прва песна. Со неа настапивме и победивме на фестивалот ,,Гоце Фест’’. Од пред две години започнав активно да се занимавам со музика, имам настапи и веќе снимив десет песни – раскажува Дамјан, син на легендарниот Војо Стојаноски и новинарката Евица Камберова – Стојаноска, роден во 1996 година.

- Advertisements -

Дамјан имал само 18 години кога почина неговиот татко Војо, изведувач и автор на голем број хитови, кои и денес се пејат. Тој раскажува дека ќе го следи неговиот пат и ќе остане верен на народните македонски песни, кои беа најзастапени на репертоарот на неговиот татко.

-Веќе две години активно снимам песни, спотови, имам настапи. Продолжувам во духот на македонската народна песна и ќе го негувам тој мелос. Знам дека татко ми би бил горд на мене и тоа ми е доплнителен мотив да се посветам со уште поголема страст на музиката – вели Дамјан.

Тој е студент на Факултетот за музичка уметност во Скопје, отсек соло пеење. Годинава, на 32 издание на фолк фестивалот ,,Валандово’’ го освои првото место со песната ,,Мојот народ’’.

Вики Клинчарова

Поврзани новости