Пред Собранието на протест се собираат граѓани во пресрет на закажаната седница на која се очекува да биде ставен на гласање Законот за употреба на јазиците.

Демонстрантите се против донесување на законот и извикуваат „Во Македонија на македонски“.

Видеото е на Радио Слободна Европа.

Во живо: Протест против донесувањето на Законот за јазици пред Собранието

Posted by Radio Slobodna Evropa na Makedonski on среда, 14 Март 2018

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.