Тагови Постови тагирани со "насловна"

Таг: насловна

Видео: Архива „бомба“ на СДСМ: Како Груевски, Јанкулоска и Протогер ги...

Сите снимки и транскрипти од прислушуваните разговори објавени на денешната прес-конференција на СДСМ

Архива: Груевски мора да биде дигнат на клоци од оние што...

Полека, смирете се, немам намера да му го земам лебот на Миленко. Јас не заговарам одреди за буквално шутирање на Никола Груевски и распашаната му дружина. Нормално, мислам на политичка шут-карта.

Aрхива: Груевци тотално пролупаа!

Груевци оперираат со прости поими, разбирливи за петгодишно дете

Архива: Груевски допрва ќе види што е ноќна мора

Ване Цветанов моментално е во притвор, каде што заедно со другите притворени од акцијата „Шпион“ го очекува почетокот на судењето. Бидејќи притворените немаат право да комуницираат со медиумите, мораме да се потсетиме на неговата страна од приказната преку едно негово старо интервју за Фокус.

Леле, луѓе, што направивте!!!

Помина една година од бруталната егзекуција на парламентарната демократија во Македонија. Така, со полициско - партиска бруталност беше освоена и последната институција, каде што можеше да се чуе, иако не и да се испочитува, поинаков став од оној на Груевски и неговата дружина во Собранието.

Како песната на Аркановци стана неофицијална химна на македонските навивачи?

За песната „Излези момче“, која од неодамна, во хорска изведба е дел од кампањата на ВМРО-ДПМНЕ малкумина знаат дека оригинално ја има смислено српскиот панкер Тони Монтано, близок пријател на Жељко Ражњатовиќ - Аркан!

Пановски: Лекарите треба да имаат јајца, доста молчат

Белите мантили повеќе јавно не коментираат на ниту една тема, која може да им наштети на работата, да добијат отказ, намалување на платите или, пак, да ги снајде судбината на очниот хирург Дејан Ставриќ, која заврши една година зад затворски решетки.

Екстерното оценување е научен фалсификат

Интервју д-р Ристо Малчески

Вмровскиот пратеник што го бранел Груевски од Љубчо, изградил хотел во...

Кога ќе ти тргне политиката, цвета и бизнисот преку граница.

KОЛКУ ЧИНИ СЛОБОДАТА?

Колумна која Никола Младенов ја напиша во првото издание од дневниот весник „Фокус“ на 16. ноември 2011.

Земјоделци, редари и учителки дале по 1.000 евра за ВМРО-ДПМНЕ

„Фокус“ во минатиот број од неделникот со исповедта на Самоил Малчески повторно ја отвори темата за финансирањето на изборната кампања на ВМРО-ДПМНЕ во 2006, а од денеска до понеделник ќе реобјавиме текстови коишто се однесуваат на изборите во 2011 година.

Истиот ден кога го апсеа Љубе за незаконско финансирање, Груевци договориле...

Опозицијата денеска во Собранието повторно го отвори прашањето за финансирањето на изборните кампањи на ВМРО-ДПМНЕ и за нејзиниот милионски долг од парламентарните избори во 2011-та.

Панчев и Калински: Вратена магија на тв-екранот

Во Скопје Сити Мол со легендите Дарко Панчев и Златко Калински

Насилната власт е најголем непријател на сопствениот народ!

Интервју со Филип Давид, српски книжевник

Кои се анонимните лица, кои под превезот на ВМРО-ДПМНЕ протестираат во...

Дел од вжештената атмосфера пред Собранието за време на „црниот понеделник“ лани беа и контрапротестантите кои тогаш „спонтано“ се собраа пред зградата на парламентот за да ѝ изразат поддршка на власта при донесувањето на буџетот. Фокус тогаш објасни кои беа тие луѓе и што точно им беше целта.

Зошто режимот на Груевски стимулира методи на Кју Клукс Клан?

Најпрвин Груевски алармираше за лукративните мотиви на група јавни личности кои го критикуваат, а во чија позадина бил соседот. Подоцна ова преку „Вечер“ доби контури, со имиња на „платеници и предавници“. Ама, не и докази.

Режимот на Груевски е мешавина од системите на владеење на Путин,...

Пред три години, Ивица Боцевски сметаше дека владеењето на Груевски е авторитарно и дека иако ја задржува демократска структура, сепак ја исполнува со недемократски елементи.

Дневна доза од пет минути омраза кон душманот, за розов поглед...

Според фејсбук-стандардите, нашиот Грујо по бројката на обожаватели е меѓу Екрем Јевриќ и Кристијан Голубовиќ

Нема тендер што не може да се намести, ако имаш обвинител...

Критериумите по кои се избираат фирмите понудувачи се само една алка во системскиот башибозук со јавните набавки. Се набавува без да се објави оглас, се склучуваат договори во четири очи, се склучуваат договори над проценетата вредност, се прават сомнителни анекси на договорите... Но, што од тоа? Бирото за јавни набавки може да даде препорака, и - толку. Обвинителството може да покрене постапка по извештаите на ревизорот, но не покренува!

На секои избори – исти донатори!

За леб може да нема, за партија мора да има: четвртиот дел од истражувањето за финансирањето на кампањата на ВМРО-ДПМНЕ за изборите во 2011 година