АРХИВА Преродбата на Груевски ги лапна Велија и Љубе, сосе Милчин и клетите новинари од А1 телевизија

by Фокус


Во 2010 година се обидовме да го опишеме омиленото новогодишно политичко мени од соништата на тогашниот премиер Никола Груевски. „Специјалитетите“ во изминативе години беа со сласт „изедени“.

Политичките непријатели од софрата се веќе во графата „Остварено“!

пишувала:
Јадранка КОСТОВА

Како би изгледало менито од соништата на Никола Груевски? За разлика од Заев, кој преферира “да јаде живи луѓе”, Грујо сигурно не би правел проблем за вакви дребулии. Според нашите проценки за вкусот на премиерот, за предјадење би бил послужен, похован Душко со “пушени млекари” и “сецкани тутунари”. Салатата би била “Милчинка на преродбенички начин со дробен ГЕМ и прелив а ла Сорос”. За главно јадење би следувал “реш печен Велија за 4 особи, со рестовани новинари”. “Фламбираниот Љубе со свежо миксани бранители”, би бил за десерт. Секако, мора да има и грицки, а тука најдобро би легнале “потпечени Фуерки”. Се на се, Грујо има прсти да излиже!

Никола Груевски е без конкуренција најмоќниот човек во Република Македонија. Откако на вонредните избори во 2008-та доби комотно мнозинство, потоа во 2009 смести свој човек во претседателскиот кабинет, а локалната власт стана доминантно портокалова, во 2010, иако не беше изборна година, тој тргна во ,окупација, и на оние сегменти што по дефиниција не би смееле да бидат на партиските агенди.

Така, оваа година се фрли на темелна преработка на судството, регулаторните тела, синдикатите, бранителите или граѓанскиот сектор. Се разбира, сите овие операции се водеа запакувани во разни свилени обвивки за да ја прикријат суштината на акциите!

И, така, чекор по чекор, не беа ни 100, Македонија стана тоталитарна држава, и тоа според рецепт од учебниците. ВМРО-ДПМНЕ е верна копија на Партијата што Џорџ Орвел маестрално ја насликува во антологиската “1984”. А партијата беше темелот на тоталитраната држава. Ако ова ви звучи претерано, веројатно ќе размислувате поинаку после споредбата.

“Од членот на Партијата се бара да нема приватен живот, ниту одмор од ентузијазмот” – така беседи Орвел во своето дело. Кај Груевци ова е срочено со паролата 24/7 или 24 часа, седум дена во неделата. Или, како што некогаш пропагираа комунистите – “Нема одмора, док траје обнова”!

Понатаму, “членот на партијата треба да живее во постојано беснило од омраза спрема странските непријатели и внатрешните предавници”. Зарем треба да потсетуваме колку клетите Грци го хомогенизираат членството, а каков адреналин им креваат домашните “издаици” од калибарот на Љубе, Тито, Фрчко, Милчин, Заев… предолг е списокот!

“Од членот на партијата се очекува да ликува заради победите”. Уф, колку само ќеифови истераа од апсењето на Велија Рамковски или поточно таквата демек победа!

Следува уште една инструкција – “Членството мора да искажува, понизност пред моќта и мудроста на Партијата”. Следствено, оние вмровци кои згазија на ова свето правило – отидоа курбан!

НАВЕДНАТА ГЛАВА, САБЈА НЕ СЕЧЕ

Интересно е дека, колку повеќе моќ има владетелот, колку повеќе ги контролира луѓето и настаните, толку повеќе е чувствителен на било каква критика. Критичарите по правило влегуваат во графата – непријатели.

“Бидете безмилосни кон Вашите непријатели. Не допуштајте им никакви опции. Целта на моќта е да ги контролирате Вашите непријатели целосно, да ги натерате да и се потчинуваат на Вашата волја. Доколку во вашата борба со нив застанете на половина пат, заради милоста или надеж за помирување, само ги правите поодлучни, поогорчени, и еден ден ќе се одмаздат. Скршете ги не само телесно, туку и во духот”!

Според овие препораки од “Законите на моќта” постапува и Груевски. Оние што не се потчинија на неговата волја, а сепак имаат зад себе група или некаква сила, се најдоа на црниот список на Преродбата. Веројатно уште поболно се доживуваат ваквите непослушници во земја во која голема народна мудрост е – “Наведната глава, сабја не сече”.

Кон ваквите душмани има две опоции: Или максимално да се дискредитираат, или да се стават зад решетки. Станува ирелевантно, дали воопшто има основа за апсана. Фактот дека кон оваа алатка се прибегнува во момент кога е почната војната, доволно кажува што е приоритетот на Владетелот – Да се сотре непријателот било како, а не да се победи криминалот!

На пример, опасноста од Велија Рамковски е неговата највлијателна телевизија. Таа веќе стана опасен вирус во преродбенички проектираната стварност. Ете, на пример, да останеше Велија кооперативен, а телевизијата со портокалов диоптер, не ќе имаше кој да ги пренесува отровните изјави на Љубе Бошкоски за Груевски, Фамилијата, чешките банки, станови…!

Во овој контекст, да потсетам на старите добри времиња, кога Грујо и Велија беа во верна дружба. И кога телевизиите на Ѕинго и Рамковски секојдневно војуваа за аграрот. Кога се вадеа секакви валканици за противникот. Се прекина дури откако Груевски се појави на прославата на роденденот на Крсте Мисирков што ја организираше токму Фондацијата Рамковски!

Велија потоа во една изјава призна дека имал средба со Премиерот на темата субвенции и аграрот. Го пренесе и исказот на Груевски дека “бил емотивно погоден од прилозите на А1, ама и дека истовремено бил незадоволен како се делат субвенциите”. Остана нејасно, ако е незадоволен Премиерот од тоа како Земјоделие ги дели субвенциите, зошто е тогаш емотивно погоден од прилозите на А1!?

Освен ако по ‘дифолт’ не сметал дека телевизијата на Рамковски не треба да укажува на слабостите од работата на владините функционери. Е, сега можам да замислам колку емотивно се чувствувал Груевски, откако Велија тргна во жестока и отворена битка против “дикаторчичот”!

Како дополнение на ,емотивната природа, на премиерот може да послужи и делот пренесен од приватната тужба за клевета против Фрчкоски, која ем беше приватна, ем беше дадена како соопштение на Владата!

“Намалувањето на довербата кон мене како личност и како премиер, дури и на само еден граѓанин како последица на напишаните невистини за мене, е тешка последица” – беше исказот на Груевски даден пред судот.

Значи, виновен е тој што јавно ќе изрази разочарување, а не оној кој со своите потези предизвикал некој јавно да искаже критика кон него, па макар, ете, била и невистинита?! Уште повеќе, ако намалувањето на довербата дури и од само еден граѓанин му предизвикува тешки последици на премиерот, тогаш какви ли се последиците по него, кога бројот на разочараните граѓани расте?! Особено кога на Маршот на опозицијата, среде бел ден, значи без страв, излегоа неколку десетици илјади граѓани!

ШТО СЕ КРИЕ ВО ФИОКИТЕ НА ФАМИЛИЈАТА?

Токму заради огромната медиумска моќ, Велија може да се третира и како непријател Број 1 на Груевски. Ако Фрчко со една колумна успеа толку да го повреди со своите невистини, нели, тогаш јасно е каков земјотрес може да предивика најгледаната телевизија!

Ете, така некако, тој стана водач на злосторничко здружение. Секако, тука веќе не е важно што кријат запленетите вреќи од Перо Наков. А што се се крие во фиоките на фамилијата? Рамковски во своето последно интервју за Шпиц ќе раскаже за еден детал од неговите пријателски сеанси во кабинетот на премиерот во далечната 2007 година. Кога Груевски наводно му кажал дека го држи во фиока досито на Емил Стојменов. Веѓе следната година, Стојменов Стариот стана дел од коалицијата преродбеничка!

Во сличен дух неодамна и Бранко Црвенковски, токму на интервју во Канал 5 ја спомена горе-долу истата фиока, со нагласка – Хипотетички демек, доколку има кривична за газдата на Петка во фиока. И доколку уредувачката политика наеднаш добие опозициска боја, а фиоката се отвори, повторно ќе имаме акција која не е мотивирана од борба против криминалот, туку кон непослушинците!

Љубе Бошкоски, пак, е опасен затоа што, за разлика од салонскиот и мирен Љубчо, жестоко мава по Фамилијата, а важи за алтернативно “склониште” за разочараните вмровци. Откако не успеа операцијата “Предавник” сега се во игра шпекулациите дека се работи на тоа наскоро, во 2011-та, Љубе да му стане цимер на Велија во Шутка. Се разбира, ќе се најде нешто. Ако не се откријат злоупотреби или ако тие застареле, нешто а ла Раштански лозја не му гине, колку да се разликува од Рамковски!

Впрочем, злосторничко здружување се обидоа да му сместат и на лидерот на Достоинство, оти наводно лажирал боледувања. Па дури и од организиран криминал му се здадоа. За на крајот се да заврши со дисциплинска казна. Можеби и тоа не е крајот! Генералот Ангелов има зад себе едно чудо бранители, ем му припишаа дека бил близок до Љубе, па дури и покажува амбиции да се опроба на избори. А бранителите, нели, по дифолт би требале да бидат гласачка машинерија на Преродбата. За секој случај, ете почнаа да се стимулираа и делби во Достоинство, да се прават нови здруженија, се со цел да му се пресече гранката на која седи Генералот. И така да стане безопасен за Груевци, а со тоа автоматски веќе и неинтересен!

Опасноста од Душко Илиевски, млекарот од Битола, беше во можноста со неговата гласност и критика на власта да ги окуражи и другите изиграни млекари, а потоа тешко ќе оди да се смири масата. Кога ќе видат дека борбеноста дава резултат, а критичарот останува жив и здрав, тогаш следува домино ефектот. А, што беше неговиот првичен грев?

“Кражба во 100 чекори. Пред очите на власта исчезнаа 38 милиони евра!!! Остваруваме” – заради овие зборови ставени на плакат, Душко доби казна за омаловажување на премиерот. Арно ама, тој си продолжи да критикува. Не замолкна. Не ја наведна главата. И сабјата проработи. Го насликаа како одгледувач на дрога, иако многумина во инкриминираната билка препознаа обичен коноп. Дури и оние што не оставаа капут во кафеана, за полицијата да не им поттурела дрога во џебот, оти, демек, имале таква пракса, сега го жигосаа Душко како дилер на дрога. Веќе немаат ни грам сомнеж кон актуелнава полициска групировка!!!

ЗОШТО ГО НЕМА БРАНКО МЕЃУ ДУШМАНИТЕ?

Во првата петорка најдушмани на Груевски, како што веројатно тој ги доживува, е секако и Владимир Милчин. Силата на Милчин, пак, доаѓа од фактот, не што некогаш бил висок сдсмовски функционер, туку од парите. Ама не оние народните што Груевци ги трошат без усул, туку парите на Џорџ Сорос.

Дури и портокаловите мегафони кои никогаш не се задумаа за расипничката владина пропагандна еуфорија, често пати и без никаква издржана смисла, ,и дању и ночу, ги бројат и пребројуваат проклетите Соросови долари потрошени во Македонија. За сега оружјето на вмроидите против соросоидите се исцрпува во клетви и плуканици, но, нема да изненади ако им падне на ум и “демократскиот” изум – Со закон да се забрани оваа групировка!

На крајот од списокот на петте топ-фаци кои најмногу му го нарушуваат емотивниот баланс на премиерот, би го сместиле евроамбасадорот Ерван Фуере. Со оглед на тоа што наскоро ја завршува својата дипломатска мисија во Македонија, за него се применуваа поблагите методи. Штом за канонадите беа надлежни новинарски тутурутки, во комбинација со командатот на специјалната партиска ескадрила за “нервирање на непријателот” – Влатко Ѓорчев, очигледно дека не стигнал на повисоко место на приоритетната црна листа. Да имаше уште една година мандат, а продолжеше да делува како член на СДСМ, нели, не ќе беше чудно доколку завршеше како “персона нон грата”. Та треба заби да се покажат и за странските непријатели!

И, како би изгледало менито од соништата на Никола Груевски? За разлика од Заев кој “живи луѓе ќе јаде”, Грујо не би правел проблем за вакви дребулии. Според нашите проценки за вкусот на премиерот, за предјадење добро би легнал еден “похован Душко со пушени млекари и сецкани тутунари”. Од салатите се определивме за “Милчинка на преродбенички начин со дробен ГЕМ и прелив а ла Сорос”. Како главно јадење би следувал гурмански специјалитет – “Реш печен Велија за 4 особи, со рестовани новинари”. “Фламбиран Љубе со свежо миксирани бранители”, би бил десертот.

Е, како апетисани или за грицки добро ќе легнат “потпечени Фуерки”. И, секако, нема потреба од здравица за добар апетит, оти од ваквото мени сигурно веќе лиги ќе потечат!

Уште еднаш да потенцирам, може дури и да има криминал зад некои од фаците, може навистина некој од нив да одработува за опозицијата, но тоа не ја менува вистината дека портокаловата машинерија тргнува да ги гази само кога ќе удрат јавно, јасно и гласно против Преродбата, Груевски и Фамилијата.

Си замислувам само, хипотетички нели, доколку од разно-разни соображенија, се бива де, Латас или Миленко да ја свртат плочата. Каков ли тоа стрес по емотивниот систем на премиерот ќе биде? Што ли тогаш ќе ни чита Бичиклиски за одметнатите? Какви ли детал тогаш ќе им изнајдат од минатото или сегашноста?! Но, бидете спокојни, ова беше само шеговита илустрација за филозофијата на власта!

Сепак, сигурно се прашувате: Зошто го нема Бранко Црвенковски на новогодишната софра на нашиот премиер? Едноставно, самиот Груевски пред жените вмровки неодамна ја откри строго чуваната тајна, демек. Исмејувајќи ги заканите што наводно ги добивал Црвенковски, вицкастиот Грујо ги откри можните атентатори во сдсмовскиот табор, оти на вмровците многу им значело токму тој да ја води опозицијата. Со други зборови, Б.Ц. им бил лидер по мерка, што исплаткан низ долгодишното владеење, ја обезбедувал долговечноста на портокаловата групација!

Можеби ви звучи иронично, ама, ќе да е баш така. Овие тези сме ги застапувале и пред вака ,смело, да ни ги соопшти. Груевци сторија се, секој можен наследник на Бранко да добие кривична: од Бучковски преку Заев, а и за Радмила сторија обид, дури и соопштение стокмија на сајтот на МВР, ама потоа го повлекоа!

Но, додека тие се дуваат како пауни, потценувајќи го оцрнетиот спаринг противник, народот почнува и да замижува на минатото на Црвенковски, револтиран од она што Груевски го прави во сегашноста. Благодарение на таквата ароганција, тоа ќе биде чекорот кој скапо ќе го чини. А потоа, можеме само да замислиме како ќе изгледа празничното мени на препородениот Бранко!

Поврзани новости