Земјотрес од 8,1 степен го стресе Мексико

by Fokus 09:55
09:55

Во земјотресот со интензитет од осум степени по Рихтеровата скала што денеска го погоди Мексико, загинаа најмалку две лица.

Пацифичкиот центар за предупредување потврди дека е регистрирано цунами при што најголемиот бран бил 0,7 метри.

Епицентарот бил на 123 км југозападно од градот Пихихапан на длабочина од 33 км. Потресот бил почувствуван и во главниот ргад Мексико Сити.

- Advertising -

Поврзани новости