Заев: Кога ќе дојде време со министерот Спасовски ќе ги кажеме резултатите од истрагата за бегството на Груевски

by fokus 13:49
13:49

Ги знам сите детали, целосно сум информиран. Кога ќе дојде време јас и министерот Спасовски ќе ги кажеме сите детали од истрагата и за делот на внатрешната истрага на МВР и за делот на Јавното обвинителство.

Законите во Македонија налагаат дека кога имате налог од Јавното обвинителство истрагата треба да заврши и потоа  да бидат соопштени резултатите и ние тоа ќе го почитуваме, изјави премиерот Зоран Заев за текот на истрагата околу бегството на поранешниот премиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во Унгарија, откако требаше да се јави на издржување на двегодишната затворска казна.

- Advertisements -

Истрагата се однесува на прашањето кој и како му помогнал да ја напушти територијата на Република Македонија.

Поврзани новости