Вучиќ: Убиството на полицаецот е за осуда, но за се е виновен Курти

by Fokus

Српскиот петседателот Александар Вучиќ изјави дека убиството на косовскиот полицаец е апсолутно за осуда, но дека премиерот Албин Курти е единствениот виновен за тоа што се случи на Косово. Тој ва го изјави во вечерашното обраќање по претсрелките во Косово.

Вучиќ во вонредното обраќање рече дека околу 02:46 часот група Срби од Косово поставиле два камиони како барикади во Бањска. Тој изјави дека косовската полиција потоа дошла и се обидела да ги отстрани тие барикади.

Има конфликт, а во тој конфликт загина еден косовски полицаец, а уште едно лице е рането, изјави Вучиќ.

Вучиќ изјави: -Се побунија Србите, а не луѓето од централна Србија – како што лажеа во приштинските медиуми – туку од Косово, не сакајќи да го претрпат теророт на Курти.

Тој рече дека двајца од убиените Срби се од Митровица, но не го прецизираше нивниот идентитет.

-Сè уште проверуваме да се увериме дека не се лажни имиња, додаде тој.

-Изразуваме сочувство до семејствата на тие луѓе, како и до семејството на албанскиот полицаец. Но, за сето ова е виновен Курти и оние кои му дозволија да го направи сето ова, да немаше албанска полиција, туку српска Полицајците, како што беше соодветно, никогаш немаше да биде ништо немаше да се случи, изјави Вучиќ.

Отфрлајќи ги наводите дека била вмешана српската полиција или војска, Вучиќ рече дека униформите што ги носеле оние кои се судриле со косовската полиција не се униформи на српската војска или полиција и дека овие униформи може да се набават насекаде.

-Во никој случај не сакам да го оправдам убиството на полицаец Албанец, ниту можам да го оправдам. Тоа е чин за осуда и тоа е нешто што никому не му требаше, рече претседателот на Србија.

Тој ја повика меѓународната заедница да формира Заедница на општини со српско мнозинство и рече дека на северот на Косово полицајците треба да бидат Срби.

Велејќи дека премиерот на Косово е за тоа што се случи на Косово, Вучиќ рече дека желбата на Курти во животот е да не вовлече во војна со НАТО.

Тој ги повика Србите на мир и воздржаност.

Вучиќ рече дека Србија никогаш нема да го признае Косово ниту формално, ниту неформално, но додаде дека е подготвен да разговара.

Поврзани новости