Вучиќ ја напушта лидерската позиција во СНС, ќе формира Движење за народот

by Фокус

На денешниот митинг во Белград, српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека се повлекува од лидерската позиција на СНС, меѓутоа, како што најави, ќе остане активен во политичкиот живот преку движење.

-За Видовден, токму поради кризата во која се наоѓаме, а ќе ја замолам СНС да биде столб на сето тоа, почнуваме со формирање на Движењето за народот и државата за да имаме база и основа да ја сочуваме нашата земја во наредните две-три кризни години што се одлучувачки за иднината на Србија. Јас знам дека без СНС тоа не може – рече Вучиќ.

Митингот започна околу 19 часот со интонирање на химната, а Вучиќ обраќањето го почна со барање за минута молчење за жртвите во двете масовни убиства во Србија – во училиштето „Владислав Рибникар“ во Белград и кај селата Дубона и Орашје кај Младеновац.

Вучиќ со едноминутно молчење на големиот митинг: Верно служев 11 години

Како увертира на говорот на српскиот претседател, настапија министерот за надворешни работи и коалициски партнер Ивица Дачиќ, претседателот на Република Српска Милорад Додик, министерот за надворешни работи на Унгарија од партијата Фидес Петар Сијарто, црногорскиот политичар и лидер на коалицијата „За иднината на Црна Гора“ Милан Кнежевиќ, тенисерот Јанко Типсаревиќ…

Додик од Белград: Да живее Србија, да живее Русија

Митингот заврши нешто пред 21 часот со песната „Ова е Србија“.

Поврзани новости