Втората руска вакцина е 100% ефикасна, тврдат од рускиот одел за заштита на пациентите

by fokus 13:23
13:23

Рускиот оддел за заштита на пациентите „Роспотребнадзор“ денеска соопшти дека, врз основа на клиничките испитувања, е утврдено дека втората руска вакцина против коронавирусот е 100-процентно ефикасна.

Русија уште во ноември почна со масовно тестирање на вакцината „ЕпиВакКорона“, што ја изработи институтот „Сибирски вектор“, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се агенцијата Тасс.

- Advertisements -

Пред тоа, Русите, како прва, ја одобрија вакцината „Спутник V“, што се покажа ефикасна во 92 проценти.

Поврзани новости