Утре нова лидерска средба за излез од кризата

by Фокус 17:30
17:30

По десетчасовната средба во Стразбур помеѓу Никола Груевски и Зоран Заев, утре во Скопје ќе се одржи нова лидерска средба. На неа треба да присуствуваат и лидерите на двете најголеми албански партии, Али Ахмети и Мендух Тачи.

Заев останува на барањето за преодна влада, кое го гледа како единствено решение за излез од кризата, а Груевски вели дека нема да дозволи СДСМ да урне легитимно избрана влада. Уште не се знае кој ќе биде претставникот на Европската унија, односно кој ќе посредува меѓу македонските лидери.

- Advertisements -

Претходно, европратеникот и посредувач во преговорите, Ричард Ховит предупреди дека никој не е над законите, но доколку лидерот на опозицијата биде уапсен, тоа ќе биде удар врз демократијата.

-Никој не е над законите, но доколку лидерот на опозицијата биде затворен, нашата солидарност нема да биде само со него туку и со самата идеја на демократијата во државата, која со еден таков чекор, би била доведена под знак прашалник, рече Ховит.

Поврзани новости