Уставниот суд ја има во раце разврската на кризата?

by Фокус 08:22
08:22

Уставниот суд ќе расправа за две иницијативи од чија разврска може да зависи и расплетот на кризата.

Еданата е на Талат Џафери од ДУИ кој побара да се прогласи неуставна одлуката за распуштање на парламентот. Тоа би отворило пат за негово свикување и одложување на изборите.

Втората иницијатива е од граѓанин кој бара поништување на аболицијата од Иванов.

И двете одлуки предизвикаа многи контроверзи во јавноста и ја продлабочија кризата.

Поврзани новости