Уапсен прилепчанецот кој бојадиса куче, ќе добие кривична пријава за мачење животни

by fokus 10:51
10:51

По пријава од граѓанин дека човек се изживува со куче на плоштадот во Прилеп, вчера полицијата го уапсила 56-годишниот М.М. кој беше фотографиран како малтретира бојадисано куче во центарот на градот. Фотографиите проциркулираа на социјалните мрежи каде предизвикаа жестоки реакции и осуда.

Од МВР утринава соопштија дека против осомничениот ќе биде покрената кривична пријава за мачење на животни.

- Advertisements -

„На 29 август во 19,00 часот во Полициска станица Прилеп лице од Прилеп пријавило дека околу 16,30 часот непознато машко лице малтретира животно на градскиот плоштад во Прилеп. Истиот истурил црвена боја врз куче и започнал да го влече за едната нога. По пријавување на настанот излезено е на местото на настанот каде што е извршен увид. По преземени мерки полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп од слобода го лишиле М.М.(56) од Прилеп. Со лицето е извршен разговор, по целосно документирање на случајот против истиот ќе биде поднесена кривична пријава за сторено кривично дело “мачење животни” казниво по член 233 од Кривичниот законик на РМ“, велат од таму.

Поврзани новости