Тачи, Бонева и Самка на распит во СЈО

by Фокус 10:26
10:26

Мендух Тачи, Силвана Бонева, Самка Ибраимовски и други личности од политичкиот живот денеска трева да се појават на распит во Специјалното јавно обвинителство.

Од ПЦЕТ на Ибраимовски потврдија дека тој е повикан како сведок поради изборни измами и дискриминација по етничка припадност, што произлегуваат од прислушуваните разговори кои се предмет на истрагата.

Ова следува откако првиот човек на СЈО, Катица Јанева, најави дека го зголемува интензитетот на истрагите.

Поврзани новости