Судијката Весна Димишкова фаворит за шеф на Кривичниот суд

by fokus 14:38
14:38

Судијката Весна Димишкова, е главниот фаворит за претседател на Основниот Суд Скопје 1, дознава „Фокус“ од судски извори. На конкурсот за шеф на Кривичниот суд конкурираа осум судии, а седницата на Судскиот совет за избор на претседател е закажана за во среда.

Димишкова, која за судија е избрана во 2004 година, во јавноста е позната по тоа што го потпиша налогот со кој Специјалното јавно обвинителство влезе во Управата за безбедност и контраразузнавање и ги обезбеди доказите потребни за предметот со нелегалното масовно прислушување. Таа го потпиша и налогот за претрес во домот на Коста Крпач, сопственикот на фирмата „Финзи“, поради сомнеж дека преку фирмата се набавувала опремата за прислушување. Крпач, пак, подоцна почина во неразјаснети околности.

- Advertisements -

Димишкова им судеше и на обвинетите во случајот „Детонатор“, а на долгогодишна казна затвор ја осуди и Станислава Чочоровска, обвинета за шферц на кокаин.

Покрај Димишкова, во трката за претседател на Кривичниот суд се и судиите Иван Џолев, Оља Ристова, Ивица Стефановски, Ѓоко Ристов, Верка Петковска, Осман Шабани и екс претседателот Владимир Панчевски.

Во судските куолари се зборува дека Димишкова и Панчевски, не се во добри односи, поради што додека Панчевски седеше на претседателското столче ја прераспореди Димишкова од судија во организиран криминал, во одделот за малолетници.

В.В.

Поврзани новости