Столтенберг: Западот да се подготви за војна до исцрпување

by fokus 21:30
21:30

Западните земји мора да се подготват за долготрајна војна до исцрпување во Украина, предупреди денеска во Вашингтон генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по средбата со американскиот претседател Џозеф Бајден.

– Мораме да бидеме подготвени на долг рок. Затоа што она што го гледаме е дека оваа војна сега стана војна до исцрпување, изјави Столтенберг.

Поврзани новости