Спасена жена по 257 часа под урнатините

by Fokus

Спасувачите се уште трагаат по можни преживеани од катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција пред 10 дена, а две лица денеска беа пронајдени живи откако десет дена поминале во урнатините.

Во провинцијата Караманмарас извлечена е жена (42) која преживеала 257 часа под урнатините, јави „Анадолија“.

На југот на Турција е пронајдена жива тинејџерка (17) која поминала 248 часа заглавена под урнатините.

Во земјотресот во Турција загинаа 36.187 луѓе, додека 108.000 луѓе беа повредени.

Според турската Агенција за вонредни ситуации и катастрофи (АФАД) на терен работат повеќе од 253.000 спасувачи.

 

Поврзани новости