Собраниската седница продолжи со препукување Ѓорчев-Џафери

by fokus 18:32
18:32

Во 18:15 продолжи собраниската седница на која треба да се избере новиот владин состав. Пратеникот Владмир Ѓорчев доби процедурално, кое го искористи да држи лекција за неговата слобода на говор и изразување, за кои како што рече, потекуваат од 1903 година, како и 1991 година.

На ова претседателот на Собранието, Талат Џафери, одговори дека никој не го оспорува неговото право на изразување, но потсети дека тој како претседател има надлежности да ја води седницата.

- Advertisements -

 

Поврзани новости