СЈО се врати во Основниот суд по нови докази против Панчевски

by fokus 18:20
18:20

Информатичарите од Специјалното јавно обвинителство, како дел од тимот истражители во предистражната постапка за злоупотреби со АКМИС системот во Основниот суд Скопје 1, за кои што е осомничен експретседателот Владимир Панчевски, денеска пак се вратиле кај в.д. претседатаелот Стојанче Рибарев, објави СДК.МК.

Претседателот на судот им овозможил дополнително да вадат докази од главниот компјутер.

- Advertisements -

Од СЈО, во врска со оваа предистражна постапка, рекоа дека податоците од одземените компјутери на Панчевски и на Рибарев, кој всушност е претседателски компјутер и ги содржи сите движења и распоредувања на стотици илјади предмети во овој суд, уште од поставувањето на АКМИС во 2010 година, сè уште се анализираат во МВР. Се уште се анализирале и податоците од личниот компјутер на осомничениот Панчевски.

Поврзани новости