СЈО: „Бетон Штип“ на наместен тенденер победил да го гради Музејот на ВМРО

by fokus 12:17
12:17

Оброзложувајќи ја истрагата за случајот „Тендери“, обвинителската Фатиме Фетаи, истакна дека во овој случај осомничени се четири лица вработени во Министерството за култура.

Наводно, според образложението на Фетаи, на наместен тендер била избрана компанијата која ќе го добие тендерот за изградба на објектот Музеј на ВМРО, дел од проектот „Скопје 2014“. Во случајот победник на тендерот беше компанијата „Бетон Штип“.

- Advertisements -

Првоосомничена, во оваа истрага е раководно службено лице од Министерството за култура. Покрај неа, осомничени се и тројца членови на комисијата за јавни набавка при тоа Мининстерство.

 

Поврзани новости