Силен земјотрес во Грција, почувствуван и низ Македонија

by fokus 14:14
14:14

Силен земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер и епицентар од 10 километри вчеравечер ја стресе Грција.

 Тресењето беше почувствувано и во Македонија, во јужните делови како Гевгелија, Струмица и Валандово.

- Advertisements -

Интензитетот на потресот во земјава бил од четири до пет степени според Европската макросеизмичка скала.

Утрово земјотреси имаше и во Албанија, Италија и Турција.

Поврзани новости