Се уште без јасна трага за судбината на малата Данка

by Fokus

Поминаа три дена откако Данка Илиќ (2) исчезна во Бањско поле кај Бор.

Целата нација, но и регионот, чекаат добри вести, надевајќи се и верувајќи дека во секој момент ќе има информација дека девојчето е пронајдено и е добро, но истрагата се уште нема јасна трага за нејзината судбина.

Две специјалистички тимови за спасување од урнатините од Белград и Нови Сад, од Секторот за вонредни состојби на МВР, синоќа пристигнале во Бањско Поље, јавуваат српските медиуми.

Рано утринава почнале детално пребарување на просторот околу куќата пред која исчезнала девојката. Екипите се состојат од 18 пожарникари-спасувачи со 5 теренски возила и едно куче спасител.

Акцијата на расчистување на дворот започна претходниот ден, а како што дознава Курир на лице место, траела цел ден и ноќ.

Дворот во кој последен пат беше видено девојчето е полн со паднати дрвја, ѓубре, сено…

Полициски единици, пожарникари, но и планинарската служба цела ноќ и ден го расчистувале теренот за полесно да дојдат до задниот дел од дворот и да проверат дали има траги од девојчето.

Припадниците на МВР во континуитет ги преземаат сите мерки и дејствија за пронаоѓање на девојчето и утврдување на сите факти и околности за нејзиното исчезнување.

Според последните информации, во близина на куќата во која последен пат била видена Данка е откриена дупка, која е поврзана со канал долг десет километри кој води до локалниот рудник. Тешка опрема е на терен за расчистување на теренот.

Поврзани новости