Се урна авион во Словенија, еден загинат

by fokus 18:51
18:51

Мал авион се урна денеска во областа Бовец, во северозападниот дел на Словенија, при што загина словенечки државјанин, соопшти Службата за цивилна заштита и управување со вонредни ситуации.

Од Службата наведуваат дека причините за несреќата се истражуваат.

- Advertisements -

Авионот што се сруши е од типот „робен ДР400“, кој претежно се користи за влечење едрилици.

На местото на настанот се наоѓаат инспеции од цивилното воздухопловство, полицијата и пожарникари.

Поврзани новости