Вучиќ за убиството на адвокатот: Ме загрижува војната меѓу два клана за пазарот на наркотици

by fokus 17:04
17:04

Српскиот претседател Александар Вучиќ, го прокоментира убиството на адвокатот во Белград, Драгослав Огњановиќ, порачувајќи дека државата ќе има посериозни и пожестоки акции за да се справи со криминалците во Србија, пренесува B92.

Запрашан за безбедносната ситуација во Србија, со оглед на убиство на адвокатот, Вучиќ изјави дека смета дека безбедноста е добра, односно дека е подобро отколку во 2001 година, 2002 година, 2011 година, факт што го потврдува, рече, намалувањето на бројот на убиства.

- Advertisements -

Сепак, Вучиќ додаде дека го загрижува „војната меѓу два клана” околу пазарот на нелегални наркотици и дека тоа станува нешто со кое што државата треба да се справи на побрутален начин.

-Вознемирен сум околу тоа. Разговарав Небојша Стефановиќ. Полицијата спроведува акции кои на многумина им се непријатни, но во секој случај ќе треба да имаме пожестоки и посериозни акции за да покажеме дека Србија и Белград не смеат да бидат полигон за нивното делување – рече Вучиќ.

Поврзани новости