Салвини: Политичарите кои се залагаат за испраќање трупи во Украина се опасни

by Fokus

Италијанскиот вицепремиер Матео Салвини остро го осуди предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон за испраќање војници во Украина, истакнувајќи оти политичарите со такви идеи се опасни за општеството.

– Оние кои го имаат овој став и зборуваат за тоа како да е нешто нормално (а тоа важи и за Макрон и за Монти) се опасни, посочи Салвини.

Поранешниот италијански премиер Марио Монти во март изјави дека не треба да се исклучи можноста за испраќање на трупи во Украина

Ако сакаат да се борат, нека одат уште утре во Украина, таму ги очекуваат, посочи Салвини.

 

Поврзани новости