Познат фудбалер доживеа тешка сообраќајка – брат му починал на лице место, сопругата и синот се во критична состојба

by Fokus

Поранешниот нигериски фудбалер Тијани Бабангида доживеа тешка сообраќајна несреќа во која загина неговиот брат Ибрахим, додека тој, сопругата, синот и куќната помошничка се во болница…

Ако го следевте фудбалот во деведесеттите и почетокот на новиот милениум, тогаш се сеќавате на Тијани Бабангида (50).

Поранешниот нигериски репрезентативец и фудбалер на Ајакс имаа тешка сообраќајна несреќа.

Неговиот брат Ибрахим загинал, додека тој итно бил пренесен во болница со сопругата, синот и домашната помошничка.

Тоа се случило на патот меѓу Кадуна и Зарија, дотичните градови во Нигерија, кога заедно отишле на настан.

Засега не се познати деталите за патот, но тоа е помалку важно. Ибрахим денеска е погребан според локалните обичаи, а на погребот не биле ниту Тијани ниту членовите на семејството кои се во болница.

Очигледно сите освен Тијани се во критична состојба и лекарите се борат за нивниот живот.

Поврзани новости