Русија: Изјавите на Заев за атентат се покритие за забрзано влегување на Македонија во НАТО

by fokus 18:18
18:18

Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, денеска изјави дека изјавите на премиерот на Македонија, Зоран Заев дека Русија приготвува негова ликвидација се неосновани инсинуации и обид за самореклама.

-Сметаме дека таквата изјава претставува неоснова инсинуација и конструкција и таа е обид за жртвена самореклама. Таквите изјави штетат на руско-македонските односи и очигледно се разлкуваат од декларираната подготвеност на Скопје да гради конструктивна соработка со Русија, нагласи Захарова.

- Advertisements -

Портпаролката на миниистерството за надворешни работи на Русија смета дека ваквите изјави служат едиствено како покритие за забрзано влегување на Македонија во НАТО.

Поврзани новости