Заев и Кара се договорија да го убрзаат процесот за посета на Ердоган на Македонија

by fokus 18:27
18:27

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со амбасадорката на Турција, Еркал Кара, на која, меѓу другото, било разговарано и за „интензивирање на постапката за организирање на официјална посета на делегација на Владата на Македонија на Турција, како и за посета на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, на нашата земја“.

Како што се вели во владиното соопштение, Заев и Клара посебно внимание посветиле на соработката на планот на безбедносните политики, како и на поддршката за претстојните активности на Македонија во однос на евроатлантските аспирации.

- Advertisements -

-На средбата заеднички е поздравено длабокото пријателството меѓу Македонија и Турција и е изразена определеност за унапредување на соработката на економски план, како и во сите други области од интерес на граѓаните на двете држави, стои во соопштението.

Поврзани новости