Русија го прогласи ЛГБТ движењето за терористичка организација

by Fokus

Русија го додаде движењето за правата на ЛГБТ заедницата на листата на екстремистички и терористички организации, објавија денеска државните медиуми.

Овој потег е во согласност со одлуката на рускиот Врховен суд во ноември минатата година дека ЛГБТ активистите треба да бидат прогласени за екстремисти, што ги натера геј и трансродовите активисти да кажат дека стравуваат дека тоа може да доведе до апсење и кривично гонење.

Агенцијата Росфинмониторинг е одговорна за списокот, која има овластување да ги замрзне банкарските сметки на повеќе од 14.000 поединци и субјекти означени како екстремисти и терористи.

Списокот е разновиден, вклучувајќи ги Ал Каеда, американскиот технолошки гигант Мета и соработниците на починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални.

Списокот сега го вклучува и „меѓународното социјално движење ЛГБТ и неговите организациски единици“, објави државната новинска агенција РИА.

Во текот на изминатата деценија, за време на владеењето на претседателот Владимир Путин, Русија ги заостри мерките против изразувањето на сексуалната ориентација и родов идентитет. Донесени се и закони кои забрануваат промовирање на „нетрадиционални“ сексуални односи и забрануваат медицинска промена на полот.

Поврзани новости