Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ добиваат поддршка од Брисел?

by fokus 21:49
21:49

Откако денеска ја презентираа Декларацијата насловена „Европска ВМРО-ДПМНЕ за европска Македонија“ иницијаторите за реформи и демократизација на ВМРО-ДПМНЕ попладнево заминаа за Брисел.

Тие за „Фокус“ потврдија дека се во Брисел, но не откриваат повеќе информации за тоа по кој повод се таму.

- Advertising -

Според информациите на „Фокус“, реформаторите веќе договориле средби со високи претставници во Европскиот парламент и во Европската народна партија, кои се заинтересирани за реформите во ВМРО-ДПМНЕ и за новата Декларација “Европска ВМРО-ДПМНЕ за европска Македонија.

Се очекува утре да има повеќе информации за активностите на реформаторите во Брисел и поводот за нивната посета на престолнината на Европската унија.

К.С.

Поврзани новости