Продолжи судењето за „Тортура“, се изведуваат видео докази на СЈО

by fokus

Со изведување видео докази предложени од СЈО денеска во Кривичнот суд продолжи судењето за предметот „Тортура“ во кој се обвинети поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и уште шест лица.

Специјалното јавно обвинителство ги гони за мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување, за начинот на лишување од слобода на лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски, на 6 јуни 2011 година, ден по предвремените парламентарни избори.

Во судот беа пуштени снимки од камера на МВР на која се гледа како крим техничарите вршат увид на возилото пред кое имаше купче со пари во банкноти од по сто евра и четири – пет мобилни телефони.

По паузата, во Судот треба да бидат прегледани повеќе ЦД со видео снимки од камерата на МВР.

Поврзани новости