Постигнат договор за примирје во Нагорно-Карабах

by Fokus 21:51
21:51

Претставниците на Ерменија и Азербејџан постигнаа договор за хуманитарно примирје, пренесуваат светските агенции.

Примирјето ќе стапи на сила од полноќ на 18. октомври, пренесува руската агенција „РИА Новости“.

- Advertising -

Ова го изјавил портпаролот на претседателот на Нагорно-Карабах, Ваграм Погосијан.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска телефонски разговарал со неговиoт ерменски и азербејџански колега Зохраб Мнацаканијан и Јехун Бајрамов за развојот на ситуацијата во Нагорно-Карабах.

Разговорите се фокусираа на потребата за итно почитување на договорот за прекин на огнот во Нагорно-Карабах, објави руското Министерство за надворешни работи.

Министрите ја потврдиле важноста на договорот постигнат во Москва за почеток на суштински преговори со цел што побрзо да се пронајде мировно решение, засновано врз принципите на Минската група на ОБСЕ (во која медијатори се Русија, САД и Франција), пренесува агенцијата „Тасс“.

Поврзани новости