Попладнево пак земјотрес кај Петриња, за три дена регистрирани 57 потреси во Хрватска

by fokus 20:34
20:34

Нов земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтер се почувствува попладнево во централна Хрватска. Епицентарот на земјотресот е 6 километри југозападно од Сисак.

Според ЕМСЦ во последните 73 часа ова бил 57-ми земјотрес што се почувствувал во Хрватска. Граѓаните јавуваат дека земјотресот се почувствувал силно на подрачјето на Сисак и Петриња, а нешто послабо во Загреб.

- Advertisements -

Во текот на денов на подрачјето на Петриња се почувствуваа два средно силни земјотреси со јачина од 3,8 и 3,3 степени според Рихтер.

Тлото на ова подрачје не може да се смири по разорниот земјотрес со јачина од 6,2 степени што се случи на 29 декември.

Поврзани новости