Под засилени безбедносни мерки и само со покани на утрешниот ракометен натпревар Грција – Македонија во Кожани

by fokus

Само со покани и акредитации ќе биде дозволен влез во спортската сала во Кожани, за безбедно одржување на утрешниот ракометен натпревар меѓу репрезентациите на Грција и Македонија во квалификациите за Европското првенство 2020, а полицијата ќе преземе засилени безбедносни мерки за заштита на екипите, судиите и публиката, но и за да се избегнат било какви инциденти.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, во грчкиот град Кожани каде што во недела во 16 часот ќе се одигра натпреварот, грчката полиција вчера одржа два состаноци. На вториот беше донесена одлуката, наместо влезници, да се поделат покани, иако од грчката ракометна федерација во четвртокот соопштија дека влезниците во попладневните часови истиот ден ќе бидат пуштени во продажба, по цена од 10 евра и 20 евра (ВИП).

На состанокот, исто така било одлучено и какви мерки ќе преземе полицијата – зголемени безбедносни и сообраќајни мерки пред, за време и по натпреварот, нема да бидат достапни билети, на сите покани ќе биде запишан број на лична карта и име и презиме, додека влезот ќе биде забранет за оние без покани или акредитации.

Претходно бил одржан и друг состанок во зградата на полициската станица на кој присуствувале претставници од грчката ракометна федерација и од општина Кожани во чија надлежност е и спортската сала.

Поврзани новости