Холандија дисквалификувана од Евровизија

by Fokus

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) одлучи претставникот на Холандија, Јост Клајн, да не учествува во финалето на овогодишниот избор за песна на Евровизија. Одлуката уследи по инцидентот што се случи по настапот на Клајн во полуфиналето, што резултираше со жалба од жена член на продукциската екипа и истрага од шведската полиција.

ЕБУ нагласи дека во инцидентот немало други изведувачи или членови на делегацијата и дека има политика на нулта толеранција кон несоодветното однесување на настанот.

Во соопштението се наведува дека однесувањето на Јост Клајн кон член на тимот се сметало за прекршување на правилата за натпреварување.

– Сакаме јасно да појасниме дека, спротивно на некои медиумски пишувања и шпекулации на социјалните мрежи, во овој инцидент не учествувале други изведувачи или членови на делегацијата.

Имаме политика на нулта толеранција за несоодветно однесување на нашиот настан и сме посветени на обезбедување безбедна и сигурна работна средина за целиот персонал на Конкурсот.

Во светло на ова, однесувањето на Јост Клајн кон член на тимот се смета за прекршување на правилата за натпреварување.

Големото финале на 68. Избор за песна на Евровизија сега ќе продолжи со 25 учесници – стои во најавата.

Одлуката за дисквалификување на Јост Клајн предизвика различни реакции кај фановите на Евровизија, но и кај другите учесници на натпреварот.

Поврзани новости