Плаче цела нација: Почина кралот на Тајланд

by fokus 20:12
20:12

На 88 годишна возраст, почина монархот на Тајланд, Бумибол Адулиаде, кој на кралскиот трон беше 70 години. Во последни години од владеењето тој беше со влошена здравствена состојба, а во неделата, палатата соопшти дека здравјето на кралот е сериозно нарушено и неговата состојба е нестабилна.

tajland1

По оваа вест, илјадници граѓани облечени во розево се собраа пред болницата каде што беше сместен за да се молат за неговото здравје.

- Advertisements -

Бумибол Адулиаде важеше за исклучително почитувана личност во земјата и се сметаше за фактор на стабилност во земјата со исклучителна политичка нестабилност и повеќекратни државни удари.

Поврзани новости