Папата останува во болница, најверојатно има пневмонија

by Fokus

Папата Франциско најверојатно има пневмонија, поради што во средата попладне имаше проблеми со срцето.

Мирно ја поминал ноќта во римската болница „Џемели“, рано се разбудил и веднаш биле продолжени тестовите.

Официјалниот билтен на Светата столица објави дека се работи за респираторна инфекција, а инфекцијата со Ковид е исклучена.

Лекарите не сакаат да зборуваат за прогнозите, но се претпоставува дека тој ќе биде во болница уште неколку дена, а во прашање се и активностите за време на католичкиот Велигден.

Лекарите рекоа дека параметрите на тестовите се во нормала и дека терапијата ќе продолжи и во наредните денови.

Во Ватикан веќе се шират гласини за можна оставка на папата Франциско поради различни здравствени проблеми, јавуваат светските медиуми.

Поврзани новости