Кралот Чарлс во Бундестагот: Руската инвазија на Украина ги загрозува демократските вредности

by Fokus

Британскиот крал Чарлс Трети денеска предупреди за „заканата“ што ја претставува руската инвазија на Украина за безбедноста на Европа и „демократските вредности“.

Во говорот пред германските парламентарци, Чарлс Трети ја подвлече значајната улога што Велика Британија и Германија ја одиграа во поддршката на Киев, особено на воениот фронт.

„Одлуката на Германија да испрати голема воена помош за Украина е храбра, важна и добредојдена“, рече тој.

Британскиот крал, првиот монарх кој зборуваше во Бундестагот, беше пречекан со долги аплаузи.

Во говорот одржан главно на германски јазик, Чарлс III повика на единство околу Украина и климатските промени.

Британскиот крал Чарлс Трети вчера пристигна во посета на Германија, што е негова прва посета во странство откако дојде на тронот. Тој првично требаше да ја посети Франција, а потоа и Германија, но посетата на Франција беше одложена поради протестите во таа земја.

Британскиот крал и сопругата на кралицата Камила, пречекани со воени почести на Бранденбуршката порта, ќе престојуваат во Германија до 31 март.

Чарлс и Камила синоќа беа гости на банкет во претседателската палата за да ги прослават пријателските односи меѓу двете земји.

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер го опиша доаѓањето на кралот како „важен европски гест“.

Британскиот крал денеска во Берлин треба да се сретне со украинските бегалци и да ја посети германско-британската воена единица во областа Бранденбург, западно од Берлин.

Кралот Чарлс Трети утре ќе отпатува за Хамбург, каде се очекува да посети проект за обновливи извори на енергија.

Во Хамбург, кралот ќе положи венци и на црквата Свети Никола, која беше уништена за време на Втората светска војна и оттогаш е претворена во споменик.

Тој ќе влезе и во градската „Златна книга“, која веќе ја потпиша во 1987 година за време на посетата со неговата прва сопруга, принцезата Дијана, кога беше принц од Велс.

Поврзани новости